כתבות בנושא אבטחת מידע

משאירים את הסחיטה לפירות - גיא הוכמן

כמו רבים אחרים, גם אני צפיתי השבוע במהדורות החדשות שסיקרו בהרחבה את "העוקץ המרוקני" – כפי שכינתה זאת משטרת ישראל; גל התקפות כופר באינסטגרם, אשר פגע עד כה במספר רב של ישראלים שנפלו קורבן לסחיטה של אלפי שקלים, תחת האיום שסרטונים מיניים בהם השתתפו – יפורסמו במקומות שונים.
השיטה פשוטה, אבל עדיין לא נעשה די למנוע אותה מבחינת מודעות וכללי זהירות חשובים שלא ננקטו. מספרי הישראלים שנפלו במלכודת הם ההוכחה לכך שהאיום רחוק מלהיות מופנם: בחורה צעירה ומושכת כביכול, מקיימת שיחות עם הקורבן, רוכשת לאחר פרק זמן מסוים את אמונו והשיחה הופכת לרומנטית. מכאן קצרה הדרך עד לשיחת וידאו אינטימית שבמהלכה חושפת עצמה "הבחורה" בפני הקורבן, מה שנותן לו את החופשיות לחשוף עצמו בפניה בצורה מינית מפורשת.
ברוב המקרים, במצב שכזה כבר לא יהיה צורך בסרטון נוסף; התרמית מתגלה ובעקבותיה הדרישה הכספית והאיום לפרסם את הסרטון, במידה ויסרב הקורבן לשלם את דמי הסחיטה.
יחד עם האמירה ששיטת הסחיטה פשוטה, אני חייב לומר שהיא גם השתכללה והפכה ליותר "מושקעת". עד לאחרונה, למעלה ממחצית שיחות הכופר היו שיחות די זהות, שאיימו בפרסום תכנים מיניים של הקורבן, כשבחלק מהמקרים, שמע הקורבן מהתוקף פרטים כלליים אינטימיים על אודותיו, והניח כי סרטון כזה או אחר מעברו אומנם נמצא בידי התוקף, אלא שבפועל, כלל לא היו קיימים סרטונים כאלה! הנחת העבודה של התוקף הייתה שחלק מהקורבנות יזלזל וידחה את האיום, ואילו חלק נוסף ייבהל, ייכנע וישלם...
הנחיות המשטרה שלא להתייחס להודעות אלו, דרבנו את התוקפים לעבור לאיומי תכנים מיניים עם "בשר", תרתי משמע. עתה הלחץ על הקורבן גדול, ומכאן גם הנטייה שלו לאבד עשתונות ולבצע טעויות נוספות, מלבד סדרת הטעויות שביצע כשהתפתה מלכתחילה להאמין שהתוקף הוא אומנם מי שהוא טוען.
מה לעשות? הפתרון הטוב ביותר היה מלכתחילה לא לעשות, לא להתפתות, ואז גם לא היו מתעוררות בעיות. ומשנעשה הצעד, ולמרות הלחץ, אני אומר מניסיוני שעדיין, ובכל מקרה, לא מומלץ להיכנע לדרישות הסוחטים; לא מכיוון שהם לא מסוגלים לבצע את איומם, אלא מהסיבה הפשוטה שאין כל ערובה שהם יעמדו במילה שלהם ולא יבקשו כספים נוספים. זה קרה אינספור פעמים וגם יקרה בהמשך. תוקפים יודעים לזהות לחץ של קורבן ועלולים בהחלט לנצל את המצב לטובתם לשם סחיטה או סחיטות נוספות. חשוב לפנות ולהתלונן במשטרה, לדווח על כך לפלטפורמות התוכן שבהן פורסם התוכן הרגיש ולבקש להסירו.
ושוב, הפתרון הטוב ביותר הוא מניעה ונקיטת אמצעי זהירות. כדאי לזכור: כל עוד לא פגשתם את הצד עמו שוחחתם, וכל עוד אין בידיכם פרטי ואמצעי זיהוי ממשיים וודאיים על אודותיו, הוא בגדר חשוד פוטנציאלי לסחיטת מידע מכם.
כדאי להיזהר כעת מלשלם את המחיר אחר כך, תרתי משמע...

טיפים לבחירת תוכנת אנטי וירוס למחשב הביתי

בין אם אתם משתמשים במחשב האישי שלכם לצרכי גלישה, הורדות סרטים מוזיקה, אחסון של תמונות ומסמכים וסביר להניח שרובנו עושים שימוש בכל אלה ועוד, משמעות הדבר היא שבמחשב של כל אחד מאתנו מאוחסן מידע חשוב. לעיתים מדובר גם במידע רגיש. אנו רוצים לשמור את המידע הזה זמין לנו כל אימת שנזדקק לו, וכמובן גם להגן על פרטיות המידע שלנו כדי שלא ייפול חלילה לידיים לא רצויות.

FAKE FACE

מדוע קרתה הפריצה הגדולה בתולדות פייסבוק וכיצד אפשר להתגונן מפניה בעתיד – כדאי ומומלץ לקרוא ולזכור

השבוע פרסמה פייסבוק את תוצאות המתקפה הגדולה ביותר עליה ב-14 שנות פעילותה. אם ישנו אדם שהיה בספק לגבי כך שגניבת זהויות היא אחת המכות הטרנדיות והטרדניות שישנן כיום, אני מציע להביט בתוצאות שמדברות בעד עצמן:

• 50 מיליון חשבונות נפרצו
• 30 מיליון טוקנים נגנבו
• מידע אישי מצטבר של 29 מיליון איש, הכולל גם מספרי טלפון וחשבונות דוא"ל- נחשף

פריצה בסדר גודל כזה לא קרתה. לצערי, אני בטוח שהיא רק תשמש טריגר לניסיונות חוזרים, אגרסיביים ופוגעניים לא פחות. אין לנו כוח לדאוג לאבטחת המידע שלנו - הוא משפט שעדיין תקף די נכון. הוא גם מתכון לצרות. אני אומר: לא צריך כוח לדבר כזה, רק קצת מוח!

למה זה קרה?
פרצת אבטחה, שדרכה קיבלו האקרים גישה לטוקן רינג - אסימוני הגישה של המשתמשים, נתנה לאנשים מאוד לא סימפטיים הרשאות לטייל בפייסבוק שלכם ללא צורך בהזדהות נוספת. מיסטר האקר הפך למר ישראל ישראלי, כאשר אף אחד לא חושד בתחפושת הזו. הזהות שלכם נגנבה ומי שמחזיק אותה, ולמרבה הצער יודע מה הוא עושה, יכול וגם עושה לכם נזק. כעת, יש לו גישה לעשיית מניפולציות בחשבונות שלכם, וזהו עסק ביש. הסרט: אני יודע מה עשית בלילה האחרון – גרסת המציאות.

cyber-security-3374252 1280

חשוב לזכור: הסיוט הזה תקף לא רק לפייסבוק, אלא גם לפריצה והשתלטות על אפליקציות אחרות שברשותכם. הבשורות הלא פחות רעות הן, שלהאקרים המחזיקים ברשומות בלתי נגמרות של מיליוני אזרחים, יש בעצם רשומות של קרוב למיליארד אנשים, אם לוקחים בחשבון שהם כבר יודעים מי החברים של אלו שאליהם פרצו.

ומה עושים: הזכרתי בעבר ושוב אזכיר את החשיבות שבשימוש באימות הדו-שלבי המתריע על ניסיונות חיבור ממחשב לא מזוהה, לא להתפתות להקליק על כל קישור, ובכלל, חובה להקפיד על הגדרות אבטחה, וכן, גם על שינוי סיסמאות ועל סיסמאות חזקות; כן, גם אם כבר קודחים לכם בראש עם ההמלצות על אותיות גדולות וקטנות. זכרו תמיד: פולשנות מתחילה בעצלנות.

לאחרונה שמעתי, שפייסבוק הודיעה כי אפשר להיות רגועים ושאין ראיות להשתלטות על אפליקציות אחרות. דעתי היא שבסיפור הזה, מומלץ לכם מאוד לבחור להיות הנמלה ולא הצרצר. תהיו בטוחים שאתם בטוחים.

מפגש בין חברים

genie הגיעה לכינוס הכלכלי – תעשייתי לשנת 2018 כדי לומר תודה לשותפותיה העסקיות בתעשייה ובקיבוצים. genie הייתה שם כדי להדגיש ולחזק את שיתוף הפעולה עם הלקוחות שצועדים איתנו בדרך ארוכה של אמון הדדי, וזכו במהלכן לקבל את השירות ומוצרי אבטחת המידע המובילים בתחומם. בעמדה של genie המתינו לבאים נציגי המידע שלנו ששיתפו, ייעצו והציגו למתעניינים את פתרונות הענן ומערכות הניטור והגיבוי המתקדמות שלנו. 
הכינוס נערך באולמי AVENUE שבקריית שדה התעופה, והתקיים בשיתוף ברית פיקוח ואיגוד התעשייה הקיבוצית. הכינוס חולק למושב כלכלי ולמושב תעשייתי, ונכחו בו בין היתר, שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל ברית פיקוח, ירון רייכמן, חברות ובכירים ממפעלי התעשייה, הקיבוץ והפיתוח העסקי. 
IMG 20180624 WA0002
טכנולוגיית ענן ורגולציה

האם ענן הנמצא בשימוש חברה מסוימת, מתיר גם ללקוחות החברה נגישות לאותו מידע? 

מה עושים במידה והמידע מוצפן ואין גישה לגיבוי?

אלו השאלות המרכזיות שעמדו במרכז הרצאתו של אלון צוקר, מנכ"ל SOPHTIX – חברת הבת של genie, שהעלה את נושא התקפות ברשתות הסייבר, דרכי ההתמודדות של ארגונים עם איומי פריצה מבית ומחוץ, הפתרונות המוצעים להתמודדות עם תרחישים אלה, תקנות חוק הגנת הפרטיות ותקנות GDPR. "לאחר שהמידע נמצא בענן, אנו יודעים לומר האם המידע מאובטח מבחינת פריצות האקרים"- הסביר צוקר, והוסיף: "במצב כזה, אנחנו כבר יודעים כיצד להגן על החומר שלך מבחינת פלישה והבטחת פרטיות. התשובה היא להקדים תרופה למכה. יש לזה סוף ופריצה זו לא גזירה. אפשר לטפל בזה ולהגן על המידע". צוקר הדגיש את ההכרה המוסדית באיום הסייבר, בכך שרשויות מתייחסות לנושא ברמה רגולטורית המחייבת כל דירקטוריון להתייחס לכך. על כך אמר: "רגולציה לא נעשית רק כדי להגן על המידע של הציבור, אלא על החברות. רגולציות קמות ונבנות לא רק עבור בנקים וחברות ביטוח, והדבר מראה את עליית הדרישה בארגונים לדבר שהכרחי שיהיה להן". 

להתראות בכנס ה-IT הבא. genie תהיה גם שם.   

IMG 20180624 WA0001  

להבין את וירוס הכופר

וירוס הכופר הוא איום אבטחת המידע הגדול ביותר כיום, הסוחט מיליארדי דולרים מאנשים פרטיים ועסקים בכל הגדלים. בראיון זה אלון צוקר, מומחה אבטחת מידע ומנכ"ל חברת SOPHTIX ייתן כלים להבין טוב יותר את האיום וכיצד ניתן להתמודד מולו. ראיון ראשון בסדרה.

וירוסים וסכנות בגלישה בסלולארי

ממש כמו רשת האינטרנט, הטלפון הסלולארי מצא את דרכו לתוך מארג חיי היום-יום של כולנו. צעירים ומבוגרים כאחד, אנשים פרטיים, עובדים ובעלי עסקים, כולם מחזיקים לפחות בסלולארי אחד וקשה לדמיין את העולם שלנו ובטח שאת העולם העסקי מתנהל ללא כלי העבודה הנוח והיעיל הזה.

הטלפון הסלולארי משמש אותנו ככלי עבודה עיקרי ומעבר לתפקוד הראשוני והבסיסי שלו ככלי תקשורת לקביעת פגישות וכיו"ב, רבים משתמשים בו כיומן, כלי לשמירה והעברה של קבצים ותכנים חיוניים לעסק, כלי לגישה למערכות ניטור ושליטה בעסקים, ועוד.

המידע על הסלולארי שלך נגיש לקהל הרחב ובקלות.


כמותו ורמת סיווגו של המידע הארגוני המצטבר במכשיר הסלולארי של האדם הממוצע הוא עצום ולרוב המוחלט של האוכלוסייה, פרטיים ואנשי עסקים כאחד, אין תפיסה אמיתית ורחבה לגבי אופיו של מידע זה.

מעבר לדברים שהם כמעט בגדר מובנים מאליו, כגון מצבור ההודעות (מסרונים) ששלחת וקיבלת לאורך הזמן, ספר הטלפונים שלך וכל המידע שבתוכו (דוא"ל, כתובות וכיו"ב), היומן שלך ובעצם כל מידע ששמרת על גבי המכשיר, ישנו עוד מידע רגיש במיוחד שקשור ישירות לטלפונים החכמים והגישה שלהם לרשת האינטרנט.

הגישה לדואר-האלקטרוני שלך נגישה ופרוצה בסלולארי שלך, כאשר שם המשתמש והסיסמא שמורים במערכת, כך גם הגישה לחשבונות נוספים, החל ברשתות החברתיות וכלה בגישה לממשק הניהול של העסק שלך, בעצם לכל חשבון שהתחברת אליו דרך הסלולארי. הנוחות והיעילות המודרנית שהטלפון הסלולארי שלך מאפשר מגיעה עם מחיר ומחיר זה עלול להיות כבד, בייחוד כאשר מדובר במגזר העסקי ובענייני עבודה, שם לעיתים קרובות נדרשת דיסקרטיות, שלא לומר סודיות.

המחיר הוא הקלות המפתיעה בה ניתן לעקוב ולרגל אחרי הסלולארי שלך ואף לפרוץ אליו ולמשוך ממנו כל פיסת מידע שהפורץ מחפש.
זה מתחיל באישורים הגורפים שאנחנו נותנים לאפליקציות שונות למידע שלנו, פעולה שגרתית של אישור התקנה שרוב משתמשי הסלולר מבצעים על בסיס יומיומי ומבלי לחשוב פעמיים.
זה ממשיך באפליקציות שנוצרו בדיוק לצורך זה ונותנות שירותי מעקב מקיפים הכוללים הקלטה והאזנה לשיחות שלכם, קבלה של תדפיס מלא של המסרונים שלכם, גישה לכל מידע המאוכסן על המכשיר שלכם וכמובן שמעקב אחרי תנועת המכשיר ובעצם התנועה שלכם וכל זה כשירות הניתן במחיר נגיש ודרך רשת האינטרנט.

הגנו על המידע שלכם בסלולארי
תוכנות הפריצה, המעקב והריגול מתקדמות ובקצב מהיר ומותאמות שוב ושוב לטלפונים הפופולאריים ביותר וזאת בכדי לכסות כמה שיותר קהל ולזכות בלקוחות.

הסלולארי שלכם הוא המטרה, וככל שהוא יותר פופולארי, כך ההתקפות מתוחכמות יותר.


בעלי האייפון לדוגמא, המופעל ע"י מערכת ההפעלה iOS6 ניתנים למעקב מלא דרך שירותים אינטרנטיים המאפשרים לא רק הקלטה של שיחות, אלא אף האזנה לשיחות חיות, מעקב מלא אחרי שירותי IM (פייסבוק, וייבר, סקייפ וכיו"ב), הפעלתו של המיקרופון מרחוק תוך האזנה והקלטה לסביבה בה אתם נמצאים (פגישות עסקיות לדוגמא),
מעקב אחרי אימיילים, מעקב כללי, משיכת כל התמונות, הווידיאו ושאר קבצי המולטימדיה ועוד.

האנדרואיד חשוף לפריצות ומעקבים לא פחות מהאייפון ובין שני הטלפונים החכמים הללו, שהם הפופולאריים והנפוצים בעולם, הרי שרוב העסקים, העובדים והאנשים הפרטיים חשופים בצורה מלאה למעקב מכל סוג ובקלות.

השורה התחתונה היא המודעות שלכם,
לא רק לסכנה הכרוכה בניהול עסקים ועובדים דרך הסלולארי, אלא גם לעובדה כי ישנו פיתרון והוא מגיע בצורת אחריות ונקיטת כל כללי הזהירות ההכרחיים להגנה על הטלפון שלכם, ממש כמו על המחשב, שהרי כיום הסלולארי הוא מחשב כיס לכל דבר ובייחוד לבעלי עסקים ועובדים.

לפתרונות אבטחה במובייל נשמח לייעץ ולעזור 077-7782800

צוות גיני. This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

כלים חינמיים לאבטחת מידע

אבטחת מידע פירושה הגנה על מערכות מחשב כנגד איומים וסיכונים שעלולים לפגוע בהן. כשמדברים על אבטחת מידע, הכוונה היא הן לאבטחה פיזית והן לאבטחה וירטואלית. כלומר שמירה על רכיבי המארז מצד אחד, ושמירה על המידע שנאגר במחשב מצד שני. תמיד נוכל למצוא את אותם אנשים אשר ממעיטים בחשיבות אבטחת המידע שלהם. לעיתים קרובות, בשלב מאוחר יותר הם יבינו כי עשו טעות מרה. הרי בסופו של דבר לכל אחד מאתנו יש מידע חשוב במחשב. בין אם מדובר במסד נתונים של חברות גדולות או בסיסמא "זניחה" של אחד המשתמשים שלכם. אף על פי שאבטחה אבסולוטית אינה קיימת, מומלץ להשתמש באפשרויות המוצעות קיום על מנת להגן על מה שחשוב לנו בצורה הטובה ביותר.

תחום אבטחת מידע משתנה ומתפתח בקצב מטאורי, באופן המחייב ערנות מצד משתמשי המחשב. לפיכך, ובכדי שהחיים שלכם יהיו קלים, החלטנו להציג בפניכם את התוכנות החינמיות המובילות בתחום אבטחת המידע.

תוכנות מומלצות לאבטחת מידע:

בשוק יש מספר רב של תוכנות להגנה על מערכות המחשוב, אולם חלקן מתבלטות מעל השאר. היקף ההגנה שהתוכנה מספקת מבדיל בין האחת לאחרת. התוכנות הבאות שנסקור, מציעות אבטחה ברמה הגבוהה ביותר, ובו בזמן הן חינמיות.

הגנה מפני ווירוסים:

Avast - אנטי ווירוס פופולרי שזכה לפרסום בשל העובדה שהוא שומר על סטנדרטים של אבטחה ברמה גבוהה, על אף העובדה שהוא מוצע באופן חינמי לקהל הרחב.

קישור: www.avast.com

ClamWin - אנטי ווירוס מפורסם שמציע הגנה יעילה ובטוחה לווינדוס ולינוקס. התוכנה פועלת בשיטת קוד פתוח, כלומר קוד המקור של התוכנה פתוח ונגיש. עובדה זו מאפשרת לכל מפתח לערוך את קוד התוכנה ולפרסם גרסה מעודכנת שלה. אפשרות זו עוזרת לתוכנה להתפתח באופן מואץ ויעיל, כך שאם יש ווירוס חדש אחד המפתחים יוכל לבצע עדכון מהיר מיד לאחר שגילה אותו.

קישור: www.clamwin.com

הגנה מפני רוגלות:

Ad-Aware - חברת התוכנה המפורסמת, לאבה-סופט, השיקה לאחרונה תוכנה המשלבת בין הגנה מפני רוגלות לבין הגנה מפני ווירוסים, כאשר הם פועלים זה לצד זה באופן אופטימלי. התוכנה מוצעת באופן חינמי לכל מי שיחשוק בה. במידה ותרצו להשתמש בגרסה משודרגת של התוכנה, המתאימה יותר ללקוחות עסקיים, תוכלו לשלם עוד סכום קטן ולהשאר בראש שקט, תוך כדי הידיעה שהמחשב שלכם בידיים טובות.

קישור: http://www.lavasoft.com

תוכנות פיירוול:

Comodo Firewall – אחת מתוכנות הפיירול המפורסמות בעולם. חברת Comodo  מציעה גרסה חינמית המיועדת למשתמש הביתי, לצד גרסה בתשלום, המשלבת בין האנטי ווירוס האיכותי של החברה, לבין הפיירול המפורסם שלהם.

קישור: https://personalfirewall.comodo.com/

ZoneAlarm Firewall – תוכנות הפיירוול הראשונה בעולם, אשר פותחה על ידי צוות המתכנתים של החברה הישראלית Check Point. התוכנה נמצאת בשימוש אצל מליוני אנשים ומהווה בסיס איתן ויציב בעבור אלה המעוניינים להגן על מחשבם. התוכנה מוצעת בגרסה חינמית, לצד גרסה בתשלום המציעה אבטחה מורחבת יותר.

קישור: http://www.zonealarm.com/

גלישה אנונימית:

Tor – הדפדפן האנונימי Tor יעזור לכם לשמור על הפרטיות שלכם בזמן הגלישה באינטרנט. התוכנה משתמשת בפרוקסי, בצורה כזאת שתוכלו להשאר אנונימיים בזמן הגלישה. התוכנה פועלת בקוד פתוח והאבטחה שלה משתפרת באופן קבוע. תוכלו להוריד את הדפדפן בחינם דרך האתר הרשמי.

קישור: https://www.torproject.org/

דפדפנים לגלישה באינטרנט

Chrome – הדפדפן החינמי של גוגל מעוצב באופן מינימליסטי ומציע גלישה מהירה ובטוחה. כיום הוא הדפדפן הפופולרי ביותר בעולם.

קישור: http://www.google.com/chrome/

Firefox – דפדפן מאובטח ונוח שמוצע לשימוש בחינם.

קישור: https://www.mozilla.org/he/firefox/new/

האם המחשב שלך באמת מאובטח?

האם המחשב שלך באמת מאובטח: לא בטוח כל כך
גניבת זהות אישית והתחזות היא בעיה שהולכת וגדלה באופן משמעותי בשנים האחרונות ככל שהטכנולוגיה מתפתחת ואנחנו נהיים תלויים יותר ויותר באינטרנט. ניתן לקחת דוגמאות אפילו מחברות כרטיסי האשראי ומהבנקים למיניהם, שצריכים להתמודד עם זייפנים באופן יומיומי על מנת למנוע גניבות של כספים. מה שאנחנו באמת צריכים לזכור, זה שאם חברות גדולות חשופות לפריצות האקרים שונים, אז איפה זה שם אותנו? האם המחשבים שלנו מאובטחים יותר?

טיפים להגנה על המחשב מפני האקרים

איך להגן על המחשב מפני האקרים?
אף אחד מאיתנו אינו רוצה ליפול קורבן למתקפת האקרים על מחשבו האישי, להתקפה שכזו יכולות להיות השלכות רבות, אז מה בכל זאת ניתן לעשות כדי לצמצם למינימום הניתן את האפשרות שמישהו אי שם יוכל לפרוץ לנו אל המחשב ולגנוב ממנו מידע יקר? מסתבר שישנן לא מעט פעולות ואמצעים, רובם אגב פשוטים מאוד, בהם יכול לנקוט כל אחד מאתנו, על מנת להתגונן כנגד סיכונים אלו.

אבטחת מידע - טיפים למשתמש

אבטחת מידע במחשבים: טיפים למשתמש
אבטחת מערכות מידע היא עולם רחב. בעיקרו של דבר, מטרתה היא אחת : הגנה על מערכות מחשב מפני סיכונים המאיימים עליהם, בעיקר סיכונים המגיעים בעקבות כך שכמט כל משב מחובר כיום לרשת האינטרנט. באופן כללי, היא כוללת אבטחה פיזית של המבנה בו נמצאות מערכות המחשוב, אבטחת ציוד המחשוב (החומרה) כמו גם אבטחת התוכנה והמידע האגור בה.

חזור