חטאים ברשת: גניבת רוחב פס

פעמים רבות אנשים מבצעים פשעים מבלי להיות מודעים לחלוטין לדבר ביצוע העבירה. אחד המקרים הקלאסיים לעבירות כאלה הוא המקרה של גניבת רוחב פס. למעשה, אפשר לומר שרבים מבין בעלי האתרים מבצעים חטא זה, או לפחות ביצעו אותו בעבר. אוכלוסיית החוטאים מתחלקת לשתי קבוצות – בעלי האתרים חסרי הניסיון אשר אינם מודעים לבעייתיות שבמעשיהם, ובעלי האתרים המודעים היטב להשלכות מעשיהם, אך הם מעדיפים לפגוע באחרים בכדי להרוויח קצת בעצמם.

אז מה זה בעצם "גניבת רוחב פס"? קודם כל – זוהי גניבה. כאשר אדם לוקח דבר מה אשר אינו שייך לו, ללא רשות וללא ידיעת בעליו החוקיים של החפץ. פשוט גניבה. בכדי להבהיר את מהות העבירה, יש צורך בהבהרת מספר מושגים טכניים פשוטים.

התקשורת לאינטרנט נעשית על גבי קווי טלפון או כבלי תקשורת אחרים. מהירות העברת הנתונים על גבי הכבלים האלה אינה אינסופית – לכל כבל יש גבול מסוים של נתונים אותם הוא יכול להעביר בזמן נתון. אם ננסה להעביר כמות נתונים הגדולה יותר מיכולתו של הכבל, מהירות העברת הנתונים תרד. קצב העברת הנתונים שקו תקשורת יכול לעבוד בו הוא "רוחב הפס" שלו.

כאשר אנו גולשים באינטרנט, המחשב שלנו שולח ומקבל מידע מאתרי אינטרנט. בכדי לאפשר את העברת המידע הזה, ובכך לאפשר גישה לאתר שלהם, על בעלי אתרים לרכוש רוחב פס מסוים מספקי האינטרנט. כלומר – תמורת תשלום חודשי מאפשר הספק לאתר האינטרנט לשלוח ולקבל מידע בנפח מסוים. נניח שרכשתי עבור אתר האינטרנט שלי 3 ג'יגה-בייט בחודש. משמעות הדבר היא שעל סה"כ גודל הקבצים (תמונות, סאונד או קבצים להורדה) העוברים אל או מהאתר שלי בחודש להיות קטן מ-3 ג'יגה בייט.

מה קורה אם כמות הנתונים שנשלחו עוברת את הגבול המותר לאותו החודש? כאן הדבר תלוי במדיניות של ספק האינטרנט. רוב ספקי האינטרנט פשוט גובים עוד כסף בעבור החריגות. לעיתים נדירות ספקי האינטרנט פשוט יחסמו את הקו עד לתחילת החודש הבא – דבר אשר ימנע למעשה כל גישה לאתר למשך מספר ימים. בקיצור – אם האתר שלי הופך פופולרי יותר ויותר וגולשים רבים מגיעים אליו ומורידים מידע, ניצול רוחב הפס עולה, ויהיה עלי לשלם יותר. אז איפה הבעיה?

רוב בעלי האתרים ישמחו לשלם יותר בעבור פס רחב יותר, במידה והדבר אומר שהאתר הופך לפופולרי- הפופולריות הזו היא, לרוב, מטרתם. אבל, אף אחד לא רוצה לשלם עבור רוחב פס שאותו לא הוא מנצל.

כאשר אנו גולשים אל אתר מסוים המכיל תמונות, אותן תמונות אמורות להימצא על השרת המכיל את האתר, ולהגיע ממנו אל המחשב שלנו תוך ניצול "רוחב הפס" של אותו אתר. לעתים בעלי אתרים מעדיפים שלא למקם תמונות על השרת שלהם, אלא להפנות את הגולשים אל תמונות זהות או דומות שנמצאות על שרת אחר באינטרנט. אם התמונות אינן נמצאות באמת על השרת של האתר אליו אנו גולשים, אלא על שרת של אתר אחר, רוחב הפס של האתר האחר ינוצל, מבלי שגלשנו אליו כלל. חשוב לציין שהגולשים כלל אינם מודעים לכך שהתמונה נמצאת על שרת אחר! על מסך המחשב התמונה תראה כאילו היא נמצאת באתר אליו גלשנו!

אז מה כל זה אומר? זה אומר שבעלי אתרים, בכדי לחסוך בניצול רוחב הפס שלהם, מפנים את הגולשים אל תמונות המאוכסנות באתרים אחרים, מבלי ליידע אותם שהם מופנים לאתר אחר, ומבלי ליידע את האתר האחר שגולשים מופנים אליו. אותם אתרים אחרים אינם זוכים לחשיפה בה הם מעוניינים, אך רוחב הפס שלהם מנוצל גם מנוצל ובסוף החודש הם יאלצו לשלם על כך לספקי האינטרנט. זוהי גניבה לכל דבר.

אמנם תמונה אחת קטנה לא תשפיע באופן כל-כך קיצוני על ניצול רוחב הפס של אתר מסוים, אך כאשר מאות או אלפי גולשים כל חודש ניגשים לאתר – ההשפעה עשויה להיות גדולה מאוד.

יש להבדיל בין קישור לתמונה או קובץ מאתר אחר (למעשה- גניבת רוחב הפס שלו), ובין קישור לדף אינטרנט אחר, באתר אחר (כדוגמת הקישורים בתחתית כתבה זו). קישור כזה מפנה את הגולש אל האתר האחר ביודעין, והאתר האחר זוכה לחשיפה רבה יותר. זה בסדר גמור, שהרי בסופו של דבר – כל בעל אתר מעוניין שגולשים רבים יותר יבקרו בו. בעל אתר שלא מעוניין בכך, מוטב לו שיוריד את האתר מהרשת לחלוטין.

קישור לתמונות, קבצי סאונד, סרטונים או קבצים להורדה מאתרים אחרים ללא רשותם – היא גניבת רוחב פס והיא עולה לאנשים אחרים הרבה כסף. מה לעשות אם יש לכם אתר ואתם מעוניינים לשים בו תמונות או קבצים? העלו את התמונות והקבצים לשרת שלכם. אל תגרמו למישהו אחר לשלם עבורכם.

עשוי לעניין אותך: